• 1 lipca 2022

Jaki procesor do gier – Intel czy AMD? Jak wybrać?

procesor

W najwyższej kategorii AMD ma tylko 8-rdzeniowe procesory, różniące się częstotliwością i pamięcią podręczną. W firmie Intel najlepszy jest procesor Core i7 (4 rdzenie, 8 wątków z technologią Hyper Threading). W porównaniu do swojego konkurenta znacznie przewyższa AMD z 8 rdzeniami, co w niektórych testach jest nawet porównywalne z Core i5.

CPU ( procesor komputera) Intel i AMD różnią się mocą. Przy tej samej liczbie rdzeni i częstotliwości taktowania wydajność produktów Intel jest wyższa. Na przykład czterordzeniowy procesor Intel Core i7-7700 o częstotliwości 3,6 GHz i AMD A8-7670K FM2 + o częstotliwości 3,6 GHz są jak niebo i ziemia.

Uważa się, że chipy AMD są rozwiązaniem dla budżetowych komputerów PC, a chipy Intel są przeznaczone do wydajnych urządzeń do gier. Procesory Intela wykazują lepszą wydajność w wielu testach i mniej się nagrzewają. Wynika to z faktu, że od 2002 roku procesory Intela są wyposażone w technologię Hyper-Threading, która utrzymuje wszystkie rdzenie w stanie aktywności. AMD wdraża podobną technologię w swoim Ryzen (Simultaneous Multi-Threading, SMT), ale Intel nadal działa lepiej. Nawet niedrogie dwurdzeniowe procesory Pentium i Celerony przewyższają AMD pod względem wydajności. Jednak pod względem wielozadaniowości są gorsze od tanich czterordzeniowych procesorów AMD.

Który procesor wybrać do gier?

Odpowiedź na pytanie: „Który procesor jest lepszy do gier?” zależy od tego, w co grasz. Niektóre gry wymagają dużej mocy obliczeniowej, a inne wymagają dużej mocy graficznej. AMD ma najlepszą integrację grafiki. Intel zapewnia wydajność dyskretnej grafiki 3D. AMD ma więcej opcji przetaktowywania niż Intel, szczególnie w segmencie średniej klasy. Zwiększa to produktywność procesora. Czyni to odpowiednikiem nie przetaktowanego procesu na wyższym poziomie.

Intel Core i7-7700K z częstotliwością 4,2 GHz można przetaktować do 4,5 GHz (indeks „K” oznacza procent „przetaktowanych”). To jest działający procesor dla produktywnego gniazda 1151. Posiada wbudowany procesor wideo, który pozwala na uruchomienie komputera bez karty graficznej. W połączeniu z potężną kartą graficzną, taką jak GTX1080, nie ustępuje droższym modelom w podkręcaniu. Intel Core i7-7700 o taktowaniu 3,6 GHz obsługuje gry Full HD w połączeniu z kartą graficzną GTX 1060 lub GTX 1070. Jest dobry do edycji wideo i udanego przesyłania strumieniowego.

Z kolei AMD Ryzen 7 1800X zapewnia wyniki porównywalne z i7-7700K. Ma rekordową wydajność komputera stacjonarnego. Dzięki 8 rdzeniom procesora, 16 wątkom i największej częstotliwości taktowania 1800X zapewnia prawdziwie realistyczne wrażenia w grach.

Ryzen konkuruje na równych zasadach z Core i5 i i7, więc oznaczenia nowych procesorów AMD pokrywają się z podobnymi produktami Intela. Wiele gier jest wyostrzonych tylko dla 4 rdzeni, więc procesory 6- i 8-rdzeniowe nie mają sensu.

AMD FX-4300 AM3 +, 3,8 GHz

To była podstawa do zbudowania taniego komputera do gier przez długi czas, aż do wejścia na rynek Intel Pentium G4560. Przetestowałem te dwa procesory z kartą graficzną GTX 1060 i stwierdziłem, że Pentium jest znacznie mocniejszy. Różnica w cenie jest niewielka, ale G4560 jest lepszy, ponieważ jest szybszy.

Intel Core i7-6700K

Jest droższy, ale ma gorszą częstotliwość niż i7-7700. Jeśli potrzebujesz maksymalnego IPC (liczby poleceń wykonywanych na cykl) przy jednoczesnej obsłudze karty graficznej 1080, 1080TI, ten model jest tym, czego potrzebujesz. Przetaktowywanie magistrali zapewnia dodatkowy wzrost wydajności, więc 6700 przetaktowuje 4,8 w porównaniu z magistralą i przewyższa i7-7700 w podkręcaniu z mnożnikiem.

Share :

Może Cię zainteresować

Zalety drugiej karty graficznej

Karta graficzna jest jednym z głównych elementów nowoczesnego komputera. Karta wideo steruje wyświetlaniem...