• 1 lipca 2022

Jak wyciszyć komputer stacjonarny?

Co zrobić, jeśli komputer stacjonarny hałasuje i brzęczy, jak odkurzacz, a z wewnątrz słychać trzaski lub grzechotanie.

Pył jest główną przyczyną hałasu

Kurz gromadzący się w obudowie komputera jest głównym czynnikiem powodującym hałas. Kurz nagromadzony na łopatkach wentylatora (chłodnicy) może sam powodować hałas, ponieważ ostrza „ocierają się” o korpus i nie mogą się swobodnie obracać. Ze względu na to, że kurz jest główną przeszkodą w odprowadzaniu ciepła z komponentów takich jak procesor i karta graficzna, wentylatory zaczynają szybciej się obracać, zwiększając tym samym poziom hałasu. W większości nowoczesnych komputerów prędkość obrotowa chłodnicy jest regulowana automatycznie w zależności od temperatury chłodzonego elementu. Czasami komputer, który właśnie kupiłeś, wydaje dźwięki. Tutaj możliwe są następujące opcje: umieszczasz go w miejscu, w którym otwory wentylacyjne były zablokowane lub w pobliżu grzejnika. Innym możliwym powodem hałasu jest to, że jakiś przewód wewnątrz komputera zaczął dotykać obracających się części chłodnicy.

Czyszczenie komputera z kurzu

W niektórych mieszkaniach, w których nie ma zwierząt, nikt nie pali przed monitorem, odkurzacz jest używany regularnie, a czyszczenie na mokro jest czynnością nawykową, komputer może pozostać czysty przez długi czas. Jeśli to wszystko nie dotyczy cię, to polecałbym zajrzeć do środka przynajmniej raz na pół roku - w końcu efektami ubocznymi kurzu są nie tylko hałas, ale także spontaniczne wyłączanie komputera, błędy podczas pracy przy przegrzaniu RAM-u, a także ogólny spadek wydajności.

Zanim zaczniesz

Nie otwieraj komputera, dopóki nie odłączysz zasilania i wszystkich przewodów od niego - kabli peryferyjnych, podłączonych monitorów i telewizorów oraz oczywiście kabla zasilającego. Nie wykonuj żadnych czynności z podłączonym kablem zasilającym. Po wykonaniu tej czynności poleciłbym przenieść jednostkę systemową w dobrze wentylowane miejsce, w którym chmury kurzu nie osiądą na innych sprzętach. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu jest dziecko – nikt nie powinien oddychać tym, co nagromadziło się w obudowie komputera.

Narzędzia do czyszczenia komputera

Dlaczego mówię o chmurach kurzu? W końcu teoretycznie możesz wziąć odkurzacz, otworzyć komputer i usunąć z niego cały kurz. Jednak nie polecałbym tej metody, mimo że jest szybka i wygodna. W takim przypadku istnieje szansa (choć niewielka) na wyładowania elektrostatyczne na elementach płyty głównej, karty graficznej lub innych części, co może zniszczyć elementy urządzenia. Dlatego uzbrój się w suche chusteczki do kurzu i śrubokręt krzyżakowy. Nowoczesne obudowy komputerowe są bardzo łatwe w demontażu: z reguły wystarczy odkręcić dwie śruby po prawej (patrząc od tyłu) części jednostki systemowej i zdjąć pokrywę. Aby ułatwić proces czyszczenia, należy odłączyć wszystkie komponenty, które można łatwo wyjąć - moduły RAM, kartę graficzną i dyski twarde. Najpierw weź puszkę ze sprężonym powietrzem i wyczyść wszystkie komponenty, które właśnie zostały usunięte z komputera. W niektórych przypadkach należy użyć suchych chusteczek, aby usunąć nierozwiewany kurz. Zwróć szczególną uwagę na system chłodzenia karty graficznej - jej wentylatory mogą być jednym z głównych źródeł hałasu.

Share :

Może Cię zainteresować

Jak przyspieszyć laptopa?

Jeśli laptop zwalnia - nie oznacza to, że czas go wyrzucić. Są powody, po których usunięciu można...